הפרעת אישיות אנטי חברתית

הפרעות אישיות הם מצבים בעייתיים בבריאות הנפשית, המשפיעים על דרך החשיבה, הראייה, התחושה או ההתייחסות לאחרים. הפרעת אישיות אנטי חברתית היא סוג מאתגר במיוחד של הפרעת אישיות, המאופיינת בהתנהגות אימפולסיבית, חסרת אחריות, ולעיתים קרובות פלילית. אדם עם הפרעה זו יתנהג בדרך כלל במניפולטיביות, חוסר אחריות וחוסר אכפתיות מרגשות של אחרים.

יחד עם זאת, בדומה להפרעות אישיות אחרות, ההפרעה יכולה לנוע בחומרתה מהתנהגות רעה מידי פעם, עד לשבירת החוק וביצוע פשעים חמורים, פעם אחר פעם. פסיכופתים נחשבים לאנשים הסובלים באופן חמור מהפרעת אישיות אנטי חברתית.

סימני הפרעת אישיות אנטי חברתית

אדם עם הפרעה זו יפגין את התסמינים הבאים:

  • ניצול, תמרון או הפרת זכויות של אחרים, תוך שימוש יעיל בחנופה והפעלת קסם אישי.
  • חוסר דאגה או חרטה לגבי מצוקת אנשים אחרים.
  • התנהגות בחוסר אחריות והפגנת זלזול במצבים חברתיים.
  • קושי לשמור על מערכות יחסים ארוכות טווח.
  • חוסר יכולת לשלוט בכעס.
  • חוסר אשמה או חוסר יכולת ללמוד מטעויות.
  • האשמת אחרים בבעיות אישית.
  • הפרה חוזרת ונשנית של החוק.

הסיכונים הקשורים בהפרעת אישיות אנטי חברתית

הפרעה זו משפיעה הרבה יותר על גברים מאשר על נשים. גנטיקה וחוויות טראומטיות מהילדות, כגון התעללות או הזנחה, מהווים גורמים משמעותיים להפרעה. ילד שגדל בצל הורות קשה או ילד להורה עם הפרעת אישיות אנטי חברתית או אלכוהוליסט, בדרך כלל יפתח בעצמו את התופעה. קיים סיכון גבוה כי אדם עם הפרעה זו יבצע פשעים ויהיה כלוא בשלב כלשהו בחייו.

גברים עם הפרעה זו נמצאו קשורים להתמכרות לסמים ואלכוהול, כשלוש עד חמש פעמים בהשוואה לאנשים שאינם סובלים מההפרעה, והם נמצאים בסיכון גבוה לפגיעה בעצמם או להתאבדות. רבים מהם יהיו מובטלים או חסרי בית.

טיפול בהפרעת אישיות אנטי חברתית

בעבר נחשבה הפרעה זו כהפרעה לכל החיים, אך חשיבה זו אינה תמיד נכונה, וניתן לטפל בה. הראיות מוכיחות, כי באמצעות טיפול, ההתנהגות משתפרת לאורך זמן, גם אם מאפייני הליבה, כגון חוסר אמפתיה, ישארו. יחד עם זאת, הפרעה זו היא אחת מהפרעות האישיות הקשות ביותר לטיפול. בנוסף, נדיר כי אדם עם הפרעה זו יפנה לטיפול בעצמו. הוא בדרך כלל יתחיל בטיפול רק לאחר הוראת בית משפט.

הטיפול העיקרי הוא טיפול פסיכולוגי, הכולל שיחות עם מטפל מיומן אודות התחושות של האדם כלפי עצמו וכלפי אנשים אחרים, בעיקר בני משפחה ואנשים קרובים אליו. טיפול קוגנטיבי התנהגותי הוא אחד מסוגי הטיפול הנפוצים ביותר בפסיכותרפיה. בני משפחה וחברים של אדם הפונה לטיפול, עשויים להיות מעורבים בנוגע להחלטות התקדמות הטיפול, כמו גם מרכזים לטיפול בגמילה מחומרים ממכרים.

תרופות אנטי פסיכוטיות ותרופות נוגדות דיכאון מסוימות, מסייעות לאנשים עם הפרעה אנטי חברתית. התרופות האנטיפסיכוטיות הן קרבמזפין וליתיום, המסייעות לטיפול בתוקפנות ושליטה בדחפים. התרופות נוגדות הדיכאון, הנקראות מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRI), משפרות את הכעס ומטפלות בתסמיני ההפרעה באופן כללי.

 

לקריאה נוספת:

גורמים להפרעת אישיות אנטי חברתית -  האם היא תורשתית או נרכשת ?

הפרעת אישיות אנטי חברתית – מאמר הסוקר את  התופעה

על מחלות נפשיות – האם הפרעת אישיות היא מחלה נפשית ?