הפרעת אישיות גבולית

התכונה העיקרית של הפרעת אישיות גבולית (BPD) היא דפוס מתפשט של חוסר יציבות ביחסים בינאישיים, ודימוי עצמי ורגשי. אנשים עם הפרעה זו הם בדרך כלל מאוד אימפולסיבים, לעיתים קרובות מפגינים התנהגויות של פציעה עצמית, התנהגויות מיניות מסוכנות, וניסיונות התאבדות.

הפרעת אישיות גבולית מתרחשת לרוב בבגרות המוקדמת. הדפוס היציב של אינטראקציה עם אחרים נמשך במשך שנים, וקשור בדרך כלל באופן הדוק לדימוי העצמי של האדם ואינטראקציות חברתיות מוקדמות. דפוס זה מתקיים במגוון נרחב של הגדרות, ועובר את ההתנהגויות הקשורות לעבודה או לבית.

זוהי הפרעה המאופיינת בחוסר יציבות רגשי, ואנשים עם הפרעה זו רגישים ביותר לנסיבות סביבתיות. תפיסת הפרדה מתקרבת, דחייה, או אובדן מבנה חיצוני, עלול להוביל לשינויים עמוקים בדימוי העצמי, ולהשפיע מבחינה קוגנטיבית והתנהגותית.

אנשים עם הפרעת אישיות גבולית חווים פחדי נטישה עזים וכעס בלתי הולם כשהם מתמודדים עם הפרדה או כאשר קיימים שינויים בלתי נמנעים בתוכניות, הם עלולים לחוות למשל ייאוש פתאומי בתגובה להכרזת המטפל על סיום שעת הטיפול; ופאניקה או זעם כאשר אדם חשוב להם מאחר במספר דקות או מבטל פגישה.

הם מאמינים כי נטישה מרמזת על כך שהם "רעים". פחדי נטישה אלו קשורים לחוסר הסובלנות שלהם להיות לבד, וצורך באנשים אחרים סביבם. מערכות היחסים והרגש של אדם עם הפרעה זו עשויות להיות מאופיינות בעליות ומורדות.

תסמינים פרטניים של הפרעת אישיות גבולית

אדם עם הפרעה זו מפגין לעיתים קרובות התנהגויות אימפולסיביות וחווה את רוב התופעות הבאות:

מניעת נטישה. מאמצים קדחתניים למנוע נטישה אמיתית או מדומה.

חוסר יציבות ביחסים. דפוס יחסים בינאישיים שאינם יציבים, אינטנסיביים, ומאופיינים לסירוגין בין הקצוות של אידיאליזציה והימנעות מוחלטת.

הפרעת זהות. כגון דימוי עצמי שאינו יציב, משמעותי ומתמשך, לגבי תחושת העצמי.

אימפולסיביות. המתבטאת לפחות בשני תחומים עם פוטנציאל לפגיעה עצמית. למשל, הוצאות כספיות מוגזמות, מיניות פרועה, שימוש בסמים, נהיגה פרועה ואכילה מוגזמת.

התנהגות אובדנית. מחוות אובדניות חוזרות ונשנות, איומי התאבדות, או הטלת מום עצמי.

חוסר יציבות רגשי. עקב תגובה משמעותית של מצב רוח. למשל, התקפי עצבנות או חרדה הנמשכים בדרך כלל מספר שעות ולעיתים רחוקות למעלה ממספר ימים.

ריקנות. תחושה כרונית של ריקנות רגשית.

כעס בלתי הולם. כעס אינטנסיבי או קושי בשליטה על כעס. למשל, התקפי זעם תכופים, כעס מתמיד, ומריבות חוזרות ונשנות.

פראנויות. מחשבות חולפות הקשורות ללחץ פרנואידי או תסמינים דיסוציאטיבים חמורים.

הפרעת אישיות גבולית שכיחה יותר בקרב נשים, ומשפיעה על כ-1.5 עד שישה אחוזים מהאוכלוסייה הכללית. בדומה לרוב הפרעות האישיות, גם הפרעה זו בדרך כלל תרד בעוצמתה עם הגיל, ואנשים רבים חווים חלק מהתסמינים הקיצוניים ביותר עד לגילאי ארבעים או חמישים.

אבחנת הפרעת אישיות גבולית

הפרעה זו מאובחנת בדרך כלל על ידי איש מקצוע בתחום בריאות הנפש, כגון פסיכולוג או פסיכיאטר. ההפניה אליהם מבוצעת על ידי רופא המשפחה החושד בקיום הבעיה. לא קיימות בדיקות מעבדה, בדיקות דם או בדיקות גנטיות המשמשות לאבחון הפרעת אישיות גבולית.

אנשים רבים עם הפרעה זו ממשיכים בחייהם ואינם מבקשים טיפול, עד שההפרעה מתחילה להתערב או להשפיע על החיים באופן משמעותי. זה קורה בדרך כלל כאשר יכולת ההתמודדות של האדם נמתחים מידי והוא אינו מסוגל עוד להתמודד עם לחצים או אירועי חיים. אבחון להפרעת אישיות גבולית כרוך בבדיקת התסמינים והיסטוריית החיים. הפסיכולוג או הפסיכיאטר קובע אם התסמינים האישיים עומדים בקריטריונים הנדרשים לאבחון הפרעת אישיות.

גורמים להפרעת אישיות גבולית

חוקרים אינם יודעים היום מה גורם להפרעה זו, אך קיימות תאוריות רבות אודות הגורמים האפשריים. רוב אנשי המקצוע מתייחסים למודל ביולוגי ופסיכולוגי של סיבתיות, כלומר, הם מחפשים את הסיבות הנעוצות בגורמים ביולוגיים וגנטיים, גורמים חברתיים, כגון, כיצד נראתה ההתפתחות המוקדמת של מגעים חברתיים עם בני משפחה וילדים אחרים.

גורמים פסיכולוגיים קשורים לאישיות והטמפרמנט של האדם, כפי שאלו מעוצבים על ידי הסביבה ולמידת מיומנויות התמודדות עם מתחים. לא קיים גורם אחד האחראי להפרעה זו, אלא שילוב הטבע המורכב של האדם, ושילוב הגורמים האפשריים השונים. מחקרים מצביעים על כך שאם אדם סובל מהפרעת אישיות זו, קיים סיכון שההפרעה תעבור גם לילדים.

טיפול בהפרעת אישיות גבולית. הטיפול כרוך בדרך כלל בטיפול פסיכולוגי ארוך טווח עם מטפל בעל ניסיון בטיפול בהפרעות אישיות מסוג זה. לעיתים נקבע גם טיפול תרופתי המסייע בתסמינים מטרידים ומתישים פרטניים.

מאמרים נוספים בנושא:

עובדות על הפרעת אישיות גבולית – שכיחות בקרב מגדרי האוכלוסייה, מקורות ההפרעה ועוד.

הגורמים והמאפיינים להפרעת האישיות הגבולית – המאמר סוקר את הפרעת האישיות

גורמי הסיכון ואבחון הפרעת האישיות הגבולית – הפרעת האישיות הגבולית היא מחלה נפשית חמורה.